نحوه مصرف گینر (برای حجم و افزایش وزن)
0-0
24 اردیبهشت 01     48553 بازدید
نحوه مصرف گینر (برای حجم و افزایش وزن)

نحوه مصرف گینر با توجه به ترکیبات و برند آن متفاوت است. ما در این مقاله جامع و معتبر از داروخانه سرمه‌دان، علاوه بر آموزش نحوه مصرف کلیِ گینر، دستورالعمل مصرف 7 برند معروف آن را هم بررسی می‌کنیم تا بیشترین نتیجه را از مصرف این مکمل ورزشی به دست آورید.

برخی از مباحث مهم مطرح شده در این مقاله:

 • مکمل گینر به چه افرادی توصیه می‌شود؟
 • نحوه مصرف گینر در دوره حجم
 • نحوه مصرف گینر برای افزایش وزن
 • مزایا مصرف گینر، کراتین و گلوتامین با هم
 • دستورالعمل مصرف بهترین گینرهای بازار ایران (7 مورد)
 • و...

پس در این مقاله همراه ما باشید تا بهترین افزایش وزن یا عضله‌سازی را با گینرها تجربه کنید.


گینر چیست؟ 

گینر (Gainer) یک مکمل ورزشی است که 2 کاربرد مهم دارد:

1.عضله‌سازی و افزایش حجم یا همان گینر مَس (Mass Gainers)

2.افزایش وزن(Weight Gainers) 

گینرها ترکیب مناسبی از پروتئین، چربی‌های سالم، مواد معدنی، کربوهیدرات، آمینو اسیدها و سایر اجزای مهم ضروری برای عضله‌سازی یا افزایش وزن هستند.  هدف استفاده از گینر مس ایجاد کالری کافی برای افراد است تا بتوانند به افزایش وزن خود یا عضله‌سازی کمک کنند.

طریقه مصرف گینر

مصرف گینر برای چه کسانی مناسب است؟

گینرها بیشتر در بین افراد کم اشتها و افرادی که به سختی حجم و وزن می‌گیرند محبوب است. در واقع ورزشکارانی که با یک رژیم غذایی متعادل، به راحتیِ یک فرد معمولی، وزن اضافه نمی‌کنند و افراد لاغری که در خوردن کالری کافی برای افزایش وزن مشکل دارند. چون شما برای افزایش وزن و حجم باید بیش از کالریِ لازم برای کارهای روزمره، کالری به بدنتان برسانید.

بنابراین افراد لاغر یا استخوانی و همچنین ورزشکارانِ Hard Gainer یعنی کسانی که سخت حجم می‌گیرند، باید در ترکیب با مصرف غذای روزانه از گینر مس (Mass Gainers) استفاده کنند تا بتوانند حجم قابل توجهی از توده عضلانی را بسازند.

برای تهیه مکمل‌ گینر معتبرترین برندها دارای لیبل وزارت بهداشت از داروخانه دکتر طهماسبی (سرمه‌دان) کلیک کنید.

قیمت مکمل ورزشی گینر

نحوه مصرف گینر در دوره حجم

در طریقه مصرف گینر مس در دوان حجم اولین چیزی که باید بدانید این است که معمولاً توصیه می‌شود پودر را با شیر (و نه آب) مخلوط کنید. چون استفاده از آب به جای شیر، به این معنی است که تقریباً 120 کالری کمتر و تقریبا 8 گرم پروتئین کمتر مصرف می‌کنید.

برای تهیه شیک گینر، پودر و مایع (آب یا شیر) را با هم مخلوط کنید. در صورت مشاهده توده‌هایی که در نوشیدنی حل نشده‌اند، از یک شِیکر یا مخلوط کن استفاده کنید، چون بهتر است همه چیز خوب حل شود تا هضم گینر هم آسان و کامل باشد.

طریقه مصرف گینر پودری

مقدار مصرف گینر در هر وعده

میزان مصرف گینر در هر وعده بر اساس ترکیبات داخلش، نوع برندش و همچنین اهداف تغذیه‌ای شما متفاوت است. اما به طور کلی روزانه 1 تا 2 اسکوپ در ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی لیتر شیر، می‌تواند مناسب باشد تا به شما در افزایش وزن بین ۰.۹ تا ۱.۸ کیلوگرم در هفته کمک کند. البته مصرف گینر به تنهایی منجربه افزایش وزن نمی‌شود و شما در صورتی که پشتکار و تمرین مناسب داشته باشید می‌توانید به هدف خود برسید.

نکته: هر وعده گینر می‌تواند از 350 کالری تا بیش از 1200 کالری را تأمین کند. اما بهتر است شما از آن به نسبتِ مناسب و فقط به اندازه مورد نیاز در چند وعده استفاده کنید. به این ترتیب هم می‌توانید مکمل را راحت هضم کنید و هم آن را با رژیم و وعده‌های غذایی خود هماهنگ کنید.

برای تامین کالری مورد نیاز بدن خود، از مکمل‌های گینر دوبیس با لیبل وزارت بهداشت داروخانه دکتر طهماسبی (سرمه‌دان) استفاده کنید.

قیمت پودر گینر دوبیس 

بهترین زمان مصرف گینر برای حجم

بهترین زمان مصرف گینر برای حجم 30 دقیقه پس از تمرین است چون این زمان اوج عضله سازی است بنابراین زمان مناسبی برای مصرف مکمل گینر به حساب می‌آید. البته مصرف گینر در صبح بلافاصله بعد از بیدار شدن، پیش از تمرین و بعد از تمرین هم مناسب است؛ اما موثرترین حالتش 30 دقیقه بعد از پایان تمرین است.

برای مشاهده و خرید  مکمل‌های گینر ویتاپی با لیبل وزارت بهداشت از داروخانه دکتر طهماسبی (سرمه‌دان) کلیک کنید.

قیمت گینر برند ویتاپی 

نحوه مصرف گینر برای افزایش وزن

در طریقه مصرف گینر برای افزایش وزن بدن، یک منطق ساده وجود دارد. اگر مقدار کالری مصرفی بیش از مقدار مصرف باشد، کالری اضافی به عنوان وزن بدن تجمع می‌یابد. اما وقتی ورزش می‌کنید، کالری می‌سوزانید در نتیجه بهتر است میزان گینر مورد نیاز را بر اساس وزنی که می‌خواهید به آن برسید، محاسبه کنید.

برای تامین کالری مورد نیاز بدن خود، از مکمل‌های گینر ژن استار با لیبل وزارت بهداشت داروخانه دکتر طهماسبی (سرمه‌دان) استفاده کنید.

قیمت گینر ژن استار 

بهترین میزان و زمان مصرف گینر برای افزایش وزن

 • برای افزایش 1.5 کیلوگرم عضله در ماه: 2 وعده گینر مخصوص وزن در روز (1 وعده صبحانه و 1 وعده بعد از تمرین یا حداقل 4 ساعت پس از اولین مصرف)
 • برای افزایش 2.25 کیلوگرم عضله در ماه: 3 وعده گینر مخصوص وزن در روز (1 وعده در هنگام صبحانه، 1 بار بعد از تمرین و 1 بار قبل از خواب)
 • برای افزایش 3 کیلوگرم عضله در ماه: 4 وعده گینر مخصوص وزن در روز (2 وعده در صبحانه، 1 بار بعد از تمرین و1 بار قبل از خواب)
 • برای افزایش 4.5 کیلوگرم عضله در ماه: 5 وعده گینر مخصوص وزن در روز (2 وعده در صبحانه، 1 وعده بعد از تمرین و 2 وعده دوباره قبل از خواب)

نحوه مصرف گینر برای افزایش وزن

نحوه مصرف گینر در روزهای استراحت

مصرف گینر در روز استراحت و غیر ورزشی 2 بار توصیه می‌شود. اول در هنگام صبحانه 1 پیمانه در شیک بنوشید و یک وعده دیگر حدود 40 الی 60 دقیقه قبل از خواب.

نحوه مصرف گینر و کراتین و گلوتامین با هم

طریقه مصرف گینر با گلوتامین و کراتین به این ترتیب است که برای بدست آوردن نتیجه بهتر، کراتین را قبل از تمرین و گلوتامین و گینر را بعد از تمرین مصرف کنید. گلوتامین به دلیل آبرسانی به سلول‌ها به افزایش حجم عضلات کمک می‌کند. در نتیجه می‌‌توان گفت ترکیب این دو مکمل (گینر و گلوتامین) در کنار یکدیگر میزان آسیب‌دیدگی و همچنین مدت زمان ریکاوری را به شدت کاهش می‌دهد.

البته توجه داشته باشید که برخی گینرها خود حاوی گلوتامین و کراتین هستند در نتیجه پیش از مصرف جداگانه از هر کدام، ترکیبات گینری که مصرف می‌کنید را بررسی کنید.

برای آشنایی با انواع مکمل‌های ورزشی و تاثیر هر کدام بر بدنتان  مقاله زیر را بخوانید:

آشنایی با انواع مکمل های ورزشی

مزایای مصرف کراتین، گلوتامین و گینر با هم

 • افزایش انرژی
 • تشدید عضله‌سازی
 • افزایش پروتئین‌‌سازی
 • تسریع فرایند حجم‌گیری
 • تسریع فرایند ریکاوری و بازیابی
 • افزایش قدرت و توان بدنی برای تمرینات
 • افزایش قدرت و استقامت
 • کاهش درد عضلات بعد از تمرین

برای مشاهده انواع مکمل کراتین با مجوز وزرات بهداشت کلیک کنید.

قیمت انواع مکمل کراتین

 

دستورالعمل مصرف بهترین گینرهای بازار ایران

بهترین برندهای گینر در بازار ایران عبارتند از:

 • دوبیس (DooBis)
 • ژن استار (GENESTAR)
 • دکتر سان (Dr Sun)
 • الیمپ (Olimp)
 • آلمکس (ALLMAX)
 • سریوس مس (Serious Mass)
 • نوتریمد (NUTRIMED)

نحوه مصرف گینر دوبیس

گینر دوبیس یک مکمل عالی برای افزایش وزن و حجم است. این مکمل با تأمین پروتئین، اسید آمینه و کربوهیدرات‌های مورد نیاز بدن و همچنین دارا بودن پروتئین وی، کمک می‌کند که سریع‌تر به وزن و حجم دلخواه خودتان برسید.

نحوه مصرف گینر دوبیس طبق دستورالعمل:5  پیمانه معادل 260 گرم در مقدار کافی آب حل شود و قبل و بعد از تمرین میل شود.

برای مشاهده گینرهای دوبیس با مجوز وزارت بهداشت روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت گینر دوبیس 

طریقه مصرف گینر ژن استار

یک گینر عالی برای افزایش وزن و حجم عضلات است. این محصول دارای انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است که طیف وسیعی از آمینواسیدهای ضروری و غیر ضروری بدن را شامل می‌شود. ورزشکاران و بدنسازان از این پودر می‌توانند برای افزایش وزن و حجم در دوره ابتدایی بدنسازی و برای جلوگیری از تحلیل عضلانی استفاده کنند.

طریقه مصرف گینر ژن استار طبق دستورالعمل: روزانه 184 گرم (4 اسکوپ) از پودر را در 500 میلی لیتر شیر کم چرب یا آب خنک 1  وعده در روز مخلوط نموده و میل نمایید.

برای مشاهده گینر ژن استاربا مجوز وزارت بهداشت روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت و خرید گینر ژن استار 

نحوه مصرف گینر گلد دکتر سان

گینر گلد دکتر سان برای افزایش وزن و افزایش حجم عضلات، افزایش حجم خشک عضله و بدون چربی، افزایش چگالی عضلات، عضله سازی، رشد ماهیچه‌ها و افزایش انرژی بدن بعد از تمرین ورزشی استفاده می‌شود.

نحوه مصرف گینر گلد دکتر سان طبق دستورالعمل: روزانه تا حدود 2 سروینگ از پودر گینر گلد دکتر سان را بر حسب میزان و شدت تمرین روزانه و وزن بدنتان مصرف نمایید. 1 سروینگ یا 6 پیمانه از این محصول را با 650 میلی لیتر آب خنک مخلوط کرده و بنوشید.

برای مشاهده قیمت گینرهای گلد دکتر سان با مجوز وزارت بهداشت روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت گینرهای گلد دکتر سان

نحوه مصرف گینر الیمپ

گینر الیمپ به بزرگسالانی که تفریحی تمرین می‌کنند و همچنین ورزشکاران حرفه‌ایی که هدفشان افزایش توده‌های عضلانی است و تحت تمرینات بدنی پر فشار یا طولانی مدت که منجر به خستگی عضلانی و کاهش ذخایر گلیکوژن در ماهیچه اسکلتی می‌شود توصیه شده است.

نحوه مصرف گینر الیمپ طبق دستورالعمل: روزانه ۱ تا ۲ وعده بین وعده‌های غذایی یا تقریبا ۱ ساعت قبل یا بعد از تمرین مصرف شود. ۱ وعده (۱۰۰ گرم - ۲ پیمانه) را در ۱۷۰ میلی لیتر آب حل کنید و بلافاصله بعد از آماده کردن مصرف کنید و این مقدار دوز را افزایش ندهید.

برای مشاهده و خرید گینرهای الیمپ با مجوز وزارت بهداشت روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت و خرید گینرهای الیمپ

نحوه مصرف گینر آلمکس

کوئیک مس آلمکس برای افزایش وزن، افزایش قدرت و استقامت، افزایش سطح انرژی و چند برابر شدن کالری دریافتی کمک می‌کند.

نحوه مصرف گینر آلمکس طبق دستور العمل: یک الی چهار اسکوپ (معادل 66 الی 264 گرم) از پودر را با 120 میلی لیتر آب خنک به ازای هر اسکوپ مخلوط نموده و مصرف نمایید. جهت مصرف 4 اسکوپ، 500 میلی لیتر آب استفاده گردد. به منظور دستیابی به نتیجه بهتر به مدت 8 هفته روزانه 4 اسکوپ، دو بار در روز مصرف گردد. از شیر به عنوان جایگزین آب نیز می‌توان استفاده نمود .

برای مشاهده گینر کوئیک مس آلمکس با مجوز وزارت بهداشت روی لینک زیر کلیک کنید.

گینر کوئیک مس آلمکس

نحوه مصرف گینر سریوس مس اپتیموم

گینر سریوس مس اپتیموم نوتریشن محصولی فاقد شکر است و دارای ۲۵ نوع ویتامین و املاح معدنی ضروری، گلوتامین، کراتین، و اسید گلوتامیک در هر وعده است. این مکمل در افرادی که به سختی وزن می‌گیرند و در روز کالری فراوانی در هنگام کار یا دیگر فعالیت‌های روزمره مصرف می‌کنند توصیه می‌گردد.

نحوه مصرف گینر سریوس مس اپتیموم طبق دستورالعمل: 

روش اول: 2 پیمانه را در 710 میلی لیتر آب (یا شیر کم چرب) حل کنید. 45 تا 60 ثانیه تکان دهید در صورت علاقه می‌توانید یخ هم اضافه کنید و مجددا تکان دهید تا حل شود.

روش دوم: 1 پیمانه قبل از تمرین و 1 پیمانه بعد از تمرین مصرف شود.

روش سوم :نصف پیمانه بعد از صبحانه - نصف پیمانه قبل از تمرین - نصف پیمانه بعد از تمرین - نصف پیمانه 45 دقیقه تا یک ساعت قبل از خواب با آب یا شیر میل شود.

برای مشاهده گینر سریوس مس اپتیمومبا مجوز وزارت بهداشت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

گینر سریوس مس اپتیموم

طریقه مصرف گینر نوتریمد

گینر نوتریمد باعث افزایش ذخایر گلیکوژن عضلات، در نتیجه افزایش انرژی ورزشکار شده و از افت قند خون ورزشکاران جلوگیری می‌کند. این مکمل بدن را در هنگام تمرینات سخت و شدید در حالت آنابولیک قرار داده و از تخریب و تحلیل عضلات جلوگیری می‌کند.

طریقه مصرف گینر نوتریمد طبق دستورالعمل: یک پیمانه از پودر را با 500 میلی لیتر آب سرد یا شیر مخلوط نموده 2 تا 3 بار در روز میل نمایید.

برای مشاهده گینر نوتریمد با مجوز وزارت بهداشت روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت گینرهای نوتریمد

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله داروخانه سرمه‌دان آموختیم:

 • گینر برای افرادی که به سختی حجم می‌گیرند و سخت وزنشان افزایش می‌یابد، مناسب است.
 • گینر را می‌توان همراه با مکمل‌های کراتین و گلوتامین مصرف کرد.
 • بهترین زمان مصرف گینر، 30 دقیقه بعد از شروع ورزش (زمانِ اوج عضله سازی) است.
 • بهترین زمان مصرف گینر از لحاظ علمی حین تمرین می‌باشد ولی چون از لحاظ عملی ممکن نیست پیشنهاد می‌شود بلافاصله بعد از ورزش مصرف شود.
 • هر گینر با توجه برند و ترکیباتش، دستورالعمل مصرفی متفاوتی دارد که بهتر است به آن عمل کنید.
 • و...

نویسنده: نگار سلیمانی

اگر در تصمیم گیری بین برندهای متنوع مکمل‌های ورزشی مردد هستید یا تفاوت بین برخی محصولات را نمی‌دانید می‌توانید سوال خود را در قسمت دیدگاه‌های این مقاله بنویسید یا آن را با پشتیبانی واتس اپ سرمه‌دان مطرح کنید.

کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند.

 

صفحه مناسب چاپ
دیدگاه کاربران در مورد این مقاله
سعید کشتکار معینی           ارسال شده در 18 تیر 01
-دیسلایک
سلام
بنده گینر جی تی مس iss خریداری کردم و میخام در ورزش بدنسازی ازش استفاده کنم .
روی بسته هر اسکوپ رو 45 گرم زده .
سوالم اینه که آیا در هر وعده صبح . قبل تمرین . بعد تمرین. آخر شب باید 45 گرم گینر مصرف بشه و یا اینکه اون 45 گرم رو در طول شبانه روز باید تقسیم کرد و خورده بشه ؟؟
به طور کلی برای مصرف گینر در طول شبانه روز چند گرم مجاز هستیم استفاده کنیم ؟
پاسخ
مشاور تغذیه           ارسال شده در 18 تیر 01
-دیسلایک
سلام
میزان مصرف بر اساس سروینگ می‌باشد که روی خود محصول هم درج شده است. روزانه تا 1300 کالری دریافت انرژی از گینر موردی ندارد.
پاسخ
Jamila Haidari           ارسال شده در 8 شهریور 01
-دیسلایک
سلام من 35 سالم اس وزنم 50 ک قدم 158 سانتی متر میتونم همرای ورزش بدن سازی mass ginger استفاده کنم ؟
پاسخ
مشاور تغذیه           ارسال شده در 12 مهر 01
-دیسلایک
سلام بله موردی نداره
پاسخ
امیر باقرزاده           ارسال شده در 12 مهر 01
-دیسلایک
سلام ببخشید برای پسر15ساله که ورزش فوتبال بصورت حرفه ای بازی میکنه وتقریبا 10 کیلو کمبود وزن داره کدام گینر مناسبه ؟؟؟
پاسخ
مشاور تغذیه           ارسال شده در 17 مهر 01
-دیسلایک
حتما باید از گینر هایی با درصد پروتئین بالا استفاده کنید تا افزایش وزن شما عمدتا با افزایش عضله همراه باشه در غیر اینصورت درصد چربی بالا میره و برای ورزشی که شما انجام میدید مناسب نیست .
پاسخ
یونس           ارسال شده در 14 آبان 01
-دیسلایک
سلام قیمت گینر سه کیلویی چند؟
پاسخ
پشتیبانی سایت           ارسال شده در 17 آبان 01
-دیسلایک
قیمت محصولات بروز هستش و داخل سایت درج شده
پاسخ
مرتضی           ارسال شده در 25 آبان 01
-دیسلایک
سلام من وزنم 80قدم 195میخواهم حجم بگیرم باشگاه بدنسازی هم میرم چه میاری باید بگیرم و چن بار در روز استفاده کنم که هر چه زودتر حجم بگیرم
پاسخ
مشاور تغذیه           ارسال شده در 28 آبان 01
-دیسلایک
از گینر و کراتین استفاده کنید
گینر سه بار در روز صبح بعد از صبحانه
یک ساعت قبل از تمرین و نیم ساعت بعد از تمرین
کراتین هم قبل و بعد از تمرین مصرف کنید دو و نیم گرم
پاسخ
یک دیدگاه جدید ثبت کنید :